Hoşgeldin, Ziyaretçi: Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İstihbarat Nedir ?
#1
Star 
İstihbarat nedir ?


İstihbarat, bir ülkenin güvendiği kişileri, bir yabancı ülkeye göndererek. O ülkenin, İç dış bağlantılarını, devlet yönetimini, askeri siyasal durumunu kısacası, hedef devlet hakkında bilgi toplamak, hedefi zayıflatmak. Onları bölmek için yapılan faaliyetlere " istihbarat " adı verilmektedir. Ayrıca, şunu da belirtmek isterim. İstihbarat sadece hedef ülke ( devlet ) hakkında bilgi toplamaya çalışmazlar. Mesela, burada Türkiye'yi ele alalım. Türkiye'nin, içinde bulunan bazı çürük elmaları ortaya çıkarmak. Halkın durumunu, çıkacak olayları devlete önceden belirtmek gibi işler de istihbarat olarak adlandırılır. " İstihbarat " sözcüğü dillere göre farklılık göstermektedir. Örneğin, İngilizce'de kullanılan İntelligence kelimesi, zeka, akıllılık, kafa anlamlarına gelmektedir. 

Ayrıca gelin sizinle, istihbarat servisi olan CIA 'ya bir göz atalım. 


Abd, CIA ( Central Intelligence Agency )

Öncelikle, genel olarak herkesin şuanda merak ettiği, CIA ' nın açılımı olan " central ıntelligence agency " sözcüğü ne anlama gelmektedir. ? 
" Merkezi haber alma " teşkilatıdır. 1947 yılında, Amerika başkanı truman tarafından kurulmuştur. Ayrıca burada, sunuda belirtmek isterim. CIA 'nın bulunduğu alan ( karargahı ) Virginia eyaletinin, langley kentinde bulunmaktadır. CIA 'nın 4 adet bölümü ( departmanı ) bulunmaktadır. Haberalma müdürlüğü, hareket müdürlüğü , bilim ve teknoloji müdürlüğü ve yönetim müdürlüğüdür.
Peki, gelin bu bölümleri inceleyelim.

Bilim ve teknoloji müdürlüğü

Bu kurumda, müdürlükte çalışan memurlar. İstihbarat ( casusluk ) görevini üstlenecek kişilerin, en son teknolojik ürünlerin donatılması ve bu teknolojik ürünlerin gerekli eğitimlerin verilmesi ile sorumludurlar.


Yönetim müdürlüğü

Bu kurumda, çalışan memurlar. CIA ile anlaşma yapmış. Yani, onların bünyesine katılmış kişilerin güvenliğini sağlamaktır. Ayrıca bir ara, abd kongresinin CIA hakkında açtığı soruşturma sonucunda, CIA 'nın grupları kışkırtarak karışıklık çıkarmak, mezhep din farklılıkları ile toplumsal kaoslara yön vermek, iç savaşlara zemin hazırlayarak devleti devirmek, terör örgütlerine silahlı ve finansal yatırımlarla onları dahada güçlendirmek gibi faaliyetleri abd kongresi tarafından, tespit edilmiştir. Ayrıca, bu olaylarda bizzat ABD başkanının imzası bulunmaktadır.

Haber alma müdürlüğü

Bu birim, veya müdürlük adından da anlaşılacağı üzere. İstihbarat görevlerini ( casusluk, bilgi edinmek v.b ) yapmaktadır. Resim, mesajlaşma uygulamaları, televizyon, internet, radyo v.s teknolojilerle bilgileri toplar. Bunları ilgili makamlara iletir.


Harekat müdürlüğü

Adından da anlaşılacağı üzere, etkin olarak görev yapan birimlerden birisidir. Haber alma müdürlüğünün yaptığı değerlendirilmeler sonucu, eylem planlarını gerçekleştiren birimdir.


CIA 'yı incelediğimiz üzere, istihbarat servislerinin bir devlete ne tür katkıları olduğunu öğrenmişsinizdir.
ForumBirligi.COM #WeAreTheBest

      TahaBey
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi